22 lipca 2016

Wstępne szkolenie BHP

Wstępne szkolenie BHPSprawa jest jasna – przed dopuszczeniem pracownika do stanowiska pracy, pracodawca ma obowiązek pełnego przeszkolenia go z zakresu BHP. W wielu firmach ma to formę przedłożenia do podpisu zbioru zasad „Wstępne szkolenie BHP” (często źle napisanych) i to uznaje się za szkolenie. Oczywiście taka forma przygotowania nie służy ani pracownikowi, który nawet nie czyta dokumentu. Ani pracodawcy (który wcale nie uwalnia się w ten sposób od odpowiedzialności). Ani tym bardziej firmy, która traci zaufanie w oczach pracowników i otoczenia. Alternatywą są rzetelne, ciekawe i dobrze przygotowane pod względem prawnym i merytorycznym szkolenia prowadzone przez profesjonalistów z firmy MANNAZ.

Co obejmuje wstępne szkolenie BHP

Wstępne szkolenie BHP składa się z dwóch niezależnych od siebie części: instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego. Pierwsza część jest bardzo istotna, ma charakter podstawowy i dotyczy kwestii o największym znaczeniu, natomiast bardzo często pracownicy są bardziej zainteresowani instruktażem stanowiskowym. Okazuje się bowiem, że nawet te stanowiska, które powszechnie uważane są za bezpieczne, mogą takimi nie być. Dopiero w czasie szkolenia pracownicy dowiadują się, w jakich warunkach pracują. Jak chronić się przed negatywnie działającymi czynnikami i jak w ten sposób poprawiać jakość swojego życia. Tyle się mówi o programach motywacyjnych, firmy wysyłają na siłę pracowników na siłownię, na którą i tak przez wzgląd na nadgodziny nie mają czasu. A zapomina się o wstępnym szkoleniu BHP, które pozwoli w dużym stopniu zapanować nad stresem związanym z pracą. Zidentyfikować zagrożenia i opracować właściwą politykę ochrony przed nimi.

Czemu służą szkolenia?

Wstępne szkolenia BHP oczywiście mają służyć przede wszystkim pracownikowi. To on musi mieć świadomość zagrożeń, nawet tych, które pozornie wydają się błahe. Dzięki temu pracownik sam lepiej będzie umiał odnaleźć się w pracy i będzie się czuł komfortowo. I tutaj właśnie pojawia się korzyść dla organizacji. Pracownik bezpieczny i spokojny to pracownik wydajny, który przynosi maksymalne zyski całej firmie. Dlatego wszyscy świadomi pracodawcy już dawno zaczęli organizować dla swoich pracowników dobre szkolenia BHP, zamiast bezwartościowych podkładek.

Wstępne szkolenia BHP muszą objąć wszystkie osoby podejmujące pracę w firmie. Dotyczy to także osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc umowy zlecenia i umowy o dzieło, a nie tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. To zresztą logiczne – mimo różnicy w formie zatrudnienia, praca każdej z tych osób jest dla pracodawcy równie ważna i w żadnym razie nie wolno nikogo narażać na najmniejsze nawet bezpieczeństwo. Ryzyko się nie opłaca, szkolenia BHP – tak, ale tylko te, które są naprawdę dobrze przygotowane, skrojone na miarę konkretnej firmy i konkretnego stanowiska, aby faktycznie odpowiadały na potrzeby pracodawcy i pracownika. Z takich szkoleń BHP wszyscy są zadowoleni i wszyscy na nich zyskują. Z naszych usług skorzystało już wiele firm – teraz chętnie przeszkolimy również Państwa pracowników, abyście mieli Państwo pewność, że BHP już nigdy więcej nie będzie problemem.

Zobacz również: Okresowe szkolenie BHP